Objevte Hymovis®

Kyselina hyaluronová: plně biokompatibilní látka

Kyselina hyaluronová je biologický polymer patřící do rodiny glykosaminoglykanů, které jsou přirozeně přítomny v lidském těle, ale také v bakteriích, houbách a zvířecích tkáních. Její biokompatibilita s lidským tělem umožňuje dokonalou integraci se všemi tkáněmi.

Kyselina hyaluronová přítomná v tkáních je průběžně metabolizována a vylučována, takže ji tělo musí neustále syntetizovat a nahrazovat.

Během fyziologického stárnutí nebo za určitých patologických stavů je produkce kyseliny hyaluronové snížená, což vede např. ke stárnutí kůže nebo osteoartróze.

Zlepšení funkce kloubů a úleva od bolesti

Při injekční aplikaci kyseliny hyaluronové přímo do kloubu (intraartikulární podání kyseliny hyaluronové – IAHA terapie) se prokázalo, že IAHA brání nebo oddaluje nástup artrotických změn v kloubní chrupavce tím, že obnovuje viskoelasticitu synoviální tekutiny, zlepšuje hybnost kloubu a zmírňuje bolest. Kromě toho je prokázáno, že zpomaluje fyziologickou degradaci chrupavky..

Vliv kyseliny hyaluronové na klouby

Kyselina hyaluronová je přirozeně přítomna v kapalině, která vyplňuje kloubní dutinu (synoviální tekutina). Pomáhá udržovat pružnost chrupavky a zlepšuje její nosnou funkci. Čím pomalejší je pohyb (např. v klidu nebo při chůzi), tím vyšší je viskozita synoviální tekutiny i její lubrikační kapacita. Naopak, čím větší je pohyb (např. při běhu), tím nižší je její viskozita. Stává se více elastickou – je schopna lépe tlumit nárazy, a tím chrupavku chrání před nadměrným mechanickým namáháním nebo před možnými traumaty.
Kyselina hyaluronová je navíc díky své schopnosti vázat se na specifické receptory schopna tlumit zánětlivé reakce a bolest.

Proč se využívá

Na několika zvířecích modelech bylo prokázáno, že intraartikulární aplikace kyseliny hyaluronové je prospěšná při prevenci nebo oddálení nástupu artrotických změn v kloubní chrupavce. Chronická bolest kloubů postihuje miliony lidí po celém světě. Má tendenci se zhoršovat s přibývajícím věkem; také se ale může objevit následkem úrazu nebo mikrotraumat v kloubu i v mladším věku.

Ne všechny kyseliny hyaluronové jsou stejné

Vlastnosti kyseliny hyaluronové závisí na délce řetězce a na její molekulové hmotnosti. Rozlišujeme 4 generace kyseliny hyaluronové.

 

Moderní řešení pro svobodu pohybu.

Hymovis® je indikován pro léčbu bolesti u osteoartrózy kloubů, pro konzervativní terapii poškození menisku kolenního kloubu a pro zlepšení kloubní mobility zvýšením elasticity a viskozity synoviální tekutiny.

Jeden cyklus léčby osteroartrózy spočívá v aplikaci dvou injekcí s týdenním odstupem.

Injekční aplikace Hymovis® by měla být prováděna pouze odborným lékařem.

Zjistěte více o přípravku Hymovis®: od diagnózy po léčbu hydrogelem kyseliny hyaluronové