Aktivní životní styl

Život je pohyb, tak proč se přestat hýbat?

Cvičení může být buď způsob života nebo skutečná potřeba. V každém případě je však důležité vědět, že špatné návyky jsou nejhorším nepřítelem vašich kloubů: nevyvážená strava, špatné držení těla a nevhodná fyzická zátěž (nebo dokonce pohyby způsobující traumata, jako v případě těžce fyzicky pracujících osob a sportovců) mohou vážně omezit svobodu pohybu.
Je důležité zvážit tři klíčové prvky, které mohou pomoci znovu získat Vaši přirozenou schopnost pohybu.

Cvičení ke zvýšení pohyblivosti a síly svalů

Pravidelné cvičení hraje důležitou roli v prevenci a léčbě osteoartrózy.

Existují dva typy pohybových cvičení: mobilizace kloubů a posílení svalů. V obou případech závisí úspěch rehabilitace na vrozených a morálních vlastnostech jedince.

Pokud je cvičení prováděno správně, zvyšuje se pružnost pohybového aparátu, zlepšuje se krevní oběh a lze také ovlivnit tělesnou hmotnost.

Doporučené cviky

Podívejte se na několik jednoduchých cvičení na vaše kolena, kyčle a ramena, která můžete provádět doma.

Koleno

Kyčel

Rameno

Důležitost správné stravy pro zdravé klouby

Vaše strava může ovlivňovat vaše klouby. Zatímco různé molekulární mechanismy ovlivněné vaší potravou mohou poškodit kloubní tkáně, existuje také mnoho látek, které mohou kloubům naopak prospět. Tyto látky, tzv. fytonutrienty, se vyskytují ve významném množství v ovoci, čaji, koření, vínu a zelenině. Bylo prokázáno, že tyto látky mají protizánětlivé a antikatabolické vlastnosti a chrání buňky před oxidačním stresem.

Také omega-3 mastné kyseliny snižují zánět kloubů a zlepšují klinické příznaky u pacientů s revmatickými chorobami. Tyto látky se vyskytují např. v rybách, rybím oleji, lnu a vlašských oříšcích.

Obecně je důležité dodržovat zdravou a rozmanitou stravu.